Press Room
[Basin Bulteni] Genc Fotografcilar Odulu ve New York’ta Atolye Programi Bursu ile Genc Turk Sanatcilarina Destek Devam Ediyor

The American Turkish Society
Moon and Stars Project
305 E. 47th Street New York, NY 10017
www.americanturkishsociety.org
www.moonandstarsproject.org

Genç Fotoğrafçılar Ödülü ve New York’ta Atölye Programı Bursu ile Genç Türk Sanatçılarına Destek Devam Ediyor

New York, NY [9 Haziran, 2011]- Türkiye’de fotoğraf dalında lisans eğitimi gören öğrencileri desteklemek amacıyla Elisa ve Haluk Soykan tarafından ABD’de 2010 senesinde kurulan ve The American Turkish Society (ATS—Amerikan Türk Cemiyeti)  ve Moon and Stars Project tarafından yönetilen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nün sonuçları açıklanmıştır. Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nden Sn. Anne Havinga (Yousuf ve Estrellita Karsh Kıdemli Fotoğraf Kuratörü) ile Sn. Karen Haas (Lane Koleksiyonu Fotoğraf Kuratörü) tarafından yapılan değerlendirme sonucu 5000 ABD doları tutarında olan Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nü Akdeniz Üniversitesi’nden Tuncay Çetin, her biri 2,500 ABD doları tutarındaki ki mansiyon ödülüne Bilgi Üniversitesi’nden Emir Özşahin ve Okan Üniversitesi’nden Mahmut Koyaş layık görülmüşlerdir. Program Elisa ve Haluk Soykan tarafından Turkish Philanthropy Funds altında kurulmuş olan "Genç Fotoğrafçılar Ödülü" fonu tarafından desteklenmektedir.

Havinga ve Kaaş seçim süreciyle ilgili olarak şu açıklamayı yapmışlardır:

“Genç Fotoğrafçılar Ödülünü bu sene de değerlendirmek için davet edilmekten dolayı onur duyuyoruz. Bizim için henüz kariyerlerinin başında olmalarına rağmen sanatlarıyla söyleyecek çok şeyi olan ve bu kadar gelecek vaad eden sanatçıların çalışmalarını değerlendirmek oldukça heyecen verici. Biz Amerikalı kuratörler için büyüleyici olan fotoğraf dalının ortak özelliklerinin, tamamen farklı kültürler arasında da olduğunu görmek ve fotoğrafların içinde bulunanTürk öğelerini keşfetmek. Bu sene Türkiye genelinde 12 farklı üniversitenin fotoğrafçılık programlarından toplam 22 başvuru geldiğini ve bunların kalitesinin ilk yıl olduğundan daha güçlü olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu yüzden aralarından tek bir kazanan seçmekte normalde olacağından daha fazla zorluk çektik; bu sebeple fotoğrafları özellikle göze çarpan iki ek sanatçıya mansiyon ödülü verebildiğimiz için daha mutluyuz.

Birincilik ödülünü kazanan Tuncay Çetin yerel bakım evinde kalan Alzheimer hastalarının inkar edilemeyecak kadar hüzünlü portre dizisini sunarken,başlıklarda ve açıklama  metinlerindede sübjeleriyle ilgili  hassasiyetle yaptığı açıklamalarla, onları marjinal hissettirmemeye özen göstermiş. Tuncay Çetin’in siyah-beyaz fotoğrafları güzel baskı kalitesi, aşırı yakın çekimler ve sıkıca kırpılmış komposizyonlarile daha da güçlü kılınmıştır. Bu imajlardaki güç ve olgunluk onları açıkça ilk seçimimiz yapmıştır.

İlk mansiyon ödülünü verdiğimiz Emir Özşahin’in ölü hayvanları, insan pozlarında yakaladığı  alışılmadık bir grup renkli fotoğraftan oluşan ve sanatçının bir arkadaşının trajik ölümüne tanık olmasıyla esinlendiği  “Pastel Ölümler” resimlerinden oldukça etkilendik. Ölümünden sonra sevilen kişiye ait kalıntıların bu görsel arayışı hem düşündürücü hem de şaşırtıcı bir şekilde güzeldi. İkinci mansiyon ödülü ise büyük ve grafik gücü yüksek olan baskılarıyla Türkiye ve Ermeni sınırındaki engebeli arazide yaşayan erkek,kadın ve çocukların birbirinden çok farklı yaşam deneyimlerini inceleyen Mahmut Koyaş’a gidiyor.  Bizi özellikle çeken, sanatçının bir erkek ve saha kalkmış atı içine alan heyecan verici fotoğrafı ve çamaşır yıkayan kadınların inanılmaz emeğini gösteren ve her ikisi de bölgenin dramatik manzarası karşısında çekilen görüntüleriydi. Tuncay Çetin, Emir Özşahin, Mahmut Koyaş ve bu yıl ikincisi düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’ne katılan bütün fotoğrafçıları kutluyoruz.”

Moon and Stars Project yöneticisi Ayça User, öncelikle, Türkiye'deki fotoğraf öğrencilerine verdikleri destek için Elisa ve Haluk Soykan'a ve katılımlarıyla verdikleri destekten ötürü tüm üniversite yetkililerine teşekkürlerini sunduklarını iletti. 2011 yılında verilen ödüllerden ikisinin programa bu sene katılan iki ayrı üniversitenin öğrencilerine gitmiş olmasından memnuniyet duyduklarını ve ileriki yıllarda başka üniversitelerin de eklenmesini ümid ettiklerini ifade etti. Toplam 10,000 ABD Doları olan ödül tutarına Moon and Stars Project’in ek katkıları ile İstanbul’da arzu eden bütün adayların katılımıyla bir karma sergi düzenlenmesi öngörülmektedir.

Genç Fotoğrafçılar Ödülü ile eş zamanlı olarak, The American Turkish Society ve Moon and Stars Project Türkiye’de yaşayan resim ve karışık medya alanında yetenekli bir sanatçıya “SVA Summer Residency Program” adı verilen New York’ta gerçekleşen atölye programına katılmaları için her sene burs vermektedir. ATS ve Moon and Stars Project’e ek olarak School of Visual Arts, Marmara Manhattan ve New York’taki Kültür ve Tanıtma Ataşeliği tarafından desteklenen bu programa katılanlar kendilerine ait bir atölyede bir ay süresiyle çalışma, atölyelerini ziyaret edecek öğretim üyeleriyle çalışmaları hakkında sohbet etme ve konuk ressamlar, eleştirmenler ve galeri yöneticileri tarafından verilen konferanslara katılma imkanı bulmaktadırlar. School of Visual Arts öğretim üyeleri ve yetkilileri tarafından yapılan değerlendirme sonucu bu yıl 31 Mayıs-1 Temmuz arası gerçekleşen programa katılmak üzere Işık Üniversitesi’nden Neslihan Eren seçilmiş, Eda Gecikmez ve Fulden Aran ise mansiyon olarak belirlenmişlerdir. New York’ta Atölye Programı Bursu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler http://www.moonandstarsproject.org/diger/sva2011.shtml adresini ziyaret edebilirler.

1949 yılında kurulan The American Turkish Society (ATS—Amerikan Türk Cemiyeti) Türkiye ve Amerika arasındaki ekonomik, siyasal ve kültürel bağları geliştirmeyi hedefleyen en eski sivil toplum kuruluşudur. Cemiyet’in sanat ve kültür alanındaki yüzü olan Moon and Stars Project yıl boyunca düzenlediği müzik, gösteri sanatları, edebiyat, görsel sanatlar ve sinema programları ve bu alanlara sağladığı destekleriyle, Türkiye’nin dinamik kültür ve sanat sahnesini vurgulamaktadır.

###

Burs programlar hakkında ek soru ve bilgi için Doğa Kayalar-Polat ile (212) 583-7617 no’lu telefondan ve ya d.kayalar@americanturkishsociety.org  adresinden temasa geçebilirsiniz.


Powered by NeonCRM